Przejdź do treści
Menu

Pomoc i obsługa

Jak prawidłowo wykonać pomiar prędkości Internetu?

Dziękujemy, że zainteresowałeś się tematem prawidłowego wykonywania pomiaru łącza Internetowego. Poświęć nam kilka minut, a dowiesz się jak wykonać pomiar prędkości Internetu przy jak najmniejszych przekłamaniach.

W dzisiejszych czasach do Internetu, zazwyczaj bezprzewodowo, podłączonych jest bardzo dużo urządzeń. Przeciętna rodzina może mieć podłączonych do Internetu kilka smartfonów, komputer stacjonarny, laptop, tablet, telewizor z opcją Smart TV, konsolę i inne urządzenia. Każde z tych urządzeń może w tym samym czasie pobierać lub wysyłać pewną ilość danych do Internetu, a to oznacza, że pomiar prędkości Internetu wykonany w takich warunkach może nie wskazywać prawidłowej wartości.

Czynnikami obciążającymi łącze Internetowe mogą być:

Oczywiście, należy pamiętać o tym, że w trakcie wykonywania pomiaru prędkości łącza Internetowego, z Internetu mogą korzystać Inni użytkownicy domu, a to będzie powodować kolejne przekłamania prędkości.

Jeżeli pomiar prędkości wykonywany jest bezprzewodowo, przez urządzenie w sieci WiFi, to na pomiar będzie mieć wpływ rodzaj urządzenia z którego korzystasz, jakość zainstalowanej karty WiFi w urządzeniu, a nawet odległość urządzenia od routera i przeszkody pomiędzy urządzeniem nadawczym a odbiorczym (np. ściana, strop).

PC World: Możesz mieć łącze o prędkości pobierania do 100 Mb/s, a w praktyce korzystać z 30 Mb/s, w dodatku nie z winy operatora.

Jeśli twoje łącze jest wolniejsze niż powinno być, to zanim zdecydujesz się na złożenie reklamacji u dostawcy usług internetowych, sprawdź czy wina nie leży po twojej stronie. Często okazuje się, że dostawca zapewnia szybkość łącza zgodną lub tylko nieznacznie odbiegającą od wartości z deklarowanej w umowie, za to przyczyną wolnego internetu jest źle skonfigurowany router, brak najnowszego oprogramowania sieciowego, czy też problemy w systemie operacyjnym.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że pomiar prędkości Internetu zostanie wykonany przy jak najmniejszych przekłamaniach, to powinieneś się upewnić, że w momencie wykonywania pomiaru z Internetu korzysta tylko jedno urządzenie. Jednocześnie najlepiej będzie kiedy pomiaru dokona się z pominięciem sieci WiFi.

W sieci Geckonet powinieneś dokonać pomiaru prędkości Internetu bezpośrednio po kablu Ethernet, biegnącym od anteny do routera. Na czas wykonywania pomiaru wskazany przewód należy wypiąć z routera i podłączyć bezpośrednio do portu Ethernet znajdującego się w laptopie lub komputerze. W tym momencie do Internetu będzie podłączone tylko jedno urządzenie, więc można przejść do certyfikowanej witryny Pro.speedtest.pl i dokonać pomiaru.

Pamiętaj: Nawet wykonując pomiar prędkości Internetu z jednego urządzenia powinieneś się upewnić, że aplikacja zainstalowane na komputerze nie obciążają łącza (programy do pobierania, YouTube i inne aplikacje korzystające z Internetu powinny zostać wyłączone). W systemie Windows 10 możesz mieć dodatkowo włączone aktualizacje peer-to-peer (P2P), przez które będziesz dla innych komputerów serwerem aktualizacji.